Depilacja laserowa to wbrew pozorom złożony proces. Specjalnie dla Ciebie utworzyliśmy strefę wiedzy, która pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu epilacji. Poniżej znajdziesz również informacje, w jaki sposób przygotować się do depilacji laserowej, jakie są przeciwwskazania oraz zalecenia po.
Przebieg zabiegu depilacji laserowej
Przed zabiegiem epilacji przeprowadzana jest bezpłatna konsultacja oraz wykluczenie listy przeciwwskazań, skóra przed zabiegiem musi być zdezynfekowana. Następnie za pomocą inteligentnego czytnika melaniny SKINTEL™ określany jest fototyp skóry, a także inne parametry zabiegu takie jak grubość czy zagęszczenie włosów.
W zależności od miejsca zabiegu dobierana jest odpowiednia głowica:
- mała głowica, bardzo precyzyjna, stosowana na niewielkich obszarach zabiegowych,
- duża głowica, wybierana do pracy na większych powierzchniach ciała.
Głowicę przykładamy do skóry miejsce obok miejsca. Po zabiegu zwykle stosuje się kremy łagodzące i nawilżające skórę. Zabiegi należy powtarzać w kilkutygodniowych odstępach, w zależności od obszaru.
Działanie lasera Palomar Vectus™, a cykl wzrostu włosa
Na całym ciele człowieka istnieje nawet pięć milionów mieszków włosowych. Wyróżniamy 3 fazy wzrostu naszych włosów:
- Faza anagenu, czyli aktywnego wzrostu
- Faza katagenu zwana inaczej fazą przejściową
- Katagen – faza wypadania włosa
Podczas zabiegu epilacji laser Vectus™ usuwa jedynie te włosy, które aktualnie są w fazie anagenu – jest to około 20-30% wszystkich włosów. Energia lasera dociera wtedy do cebulki i macierzy włosa i tam niszczy go na stałe. Dlatego tak ważne jest wykonanie serii zabiegów, około 4-6, zachowując przy tym odpowiednie odstępy, właściwe dla danej okolicy. Pełny cykl zabiegów pozwala na usunięcie około 95% włosów. Biorąc pod uwagę zdolność organizmu do regeneracji, czy pojawiające się zmiany hormonalne, niektóre włoski nawet po kilku latach mogą odrastać. Warto wtedy udać się na tzw. zabieg przypominający.
Partia ciała | Odstępy między zabiegami |
---|---|
Twarz i szyja | 4-6 tygodni |
Pachy | 6-8 tygodni |
Bikini | 6-8 tygodni |
Ręce | 4-6 tygodni |
Nogi | 8-12 tygodni |
Tułów | 8-12 tygodni |
Zalecenia przed i po zabiegu depilacji laserowej
- 4-6 tygodni przed planowanym zabiegiem nie należy stosować depilatorów elektrycznych, depilacji woskiem, depilacji pęsetą,
- Min. 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy stosować samoopalaczy oraz zażywać kąpieli słonecznych,
- 4 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić maści czy kremy z witaminą A, retinoidy, kwasy owocowe,
- Terapia doustna retinoidami wymaga półrocznej przerwy między zakończeniem kuracji, a pierwszym zabiegiem,
- 1-2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić preparaty światłouczulające i peelingi,
- W dniu zabiegu należy zgolić włosy w miejscu zabiegowym maszynką jednorazową, pozostawiając niewielki obszar dla oceny włosa. Skóra powinna być czysta, nie podrażniona, warto zadbać również o jej odpowiednie nawilżenie, stosując balsamy do ciała co najmniej tydzień przed wizytą.
- Na skórze może pojawić się zaczerwienienie, rumień, obrzęk około mieszkowy – objawy te utrzymują się od kilku godzin do kilku dni – są to reakcje całkowicie naturalne i są uzależnione od indywidualnych predyspozycji klienta. W przypadku wyżej wymienionych objawów należy stosować kremy łagodzące, unikać dodatkowych czynników drażniących takich jak sauna, basen, wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, opalanie, peelingi czy też intensywne pocieranie skóry,
- Jeśli na skórze pojawią się niewielkie strupki nie należy ich drapać czy zrywać – można stosować maść/krem łagodzący przyspieszający gojenie skóry,
- Przez minimum 4 tygodnie należy unikać ekspozycji skóry na słońce oraz stosować wysokie filtry ochronne (SPF 50),
- Pomiędzy zabiegami epilacji laserowej nie należy stosować depilatorów, depilacji woskiem, pęsetą, włosy można usuwać maszynką,
- Włosy będą wzrastały w miejscu zabiegowym w okresie od 7-30 dni, w międzyczasie martwe włosy będą wypadały.Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów należy przestrzegać odstępów miedzy zabiegami.
Przeciwwskazania
- Choroby zakaźne,
- Choroby skóry (AZS, łuszczyca, bielactwo),
- Nadciśnienie, choroby serca, rozrusznik serca,
- Choroby naczyń krwionośnych, zaburzenia krzepnięcia krwi,
- Stany zapalne skóry, wirusowe, bakteryjne,
- Opryszczka w miejscu zabiegowym,
- Terapia tetracykliną, izotretynoiną (6 miesięcy przed),
- Padaczka,
- Zaburzenia hormonalne,
- Czynne choroby autoimmunologiczne,
- Nowotwory,
- Fotodermatozy, fotouczulenia, fotowrażliwość skóry, nieprawidłowe gojenie się ran,
- Zioła, leki światłouczulające (rumianek, dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki),
- Skłonność do przebarwień, blizn, keloidów,
- Stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, kwasów owocowych,
- Kąpiele słoneczne bez fotoprotekcji, solarium, stosowanie samoopalaczy (4 tygodnie przed),
- Zabiegi złuszczające, peelingi w miejscu zabiegowym,
- Depilacja włosów pęsetą, depilatorem, woskiem (4-6 tygodni przed)
FAQ – czyli najczęsciej zadawane pytania dotyczące epilacji
Zabieg epilacji to bezpieczna forma laserowego usuwania owłosienia. Wiązka światła niszczy mieszek włosowy, nie naruszając jednocześnie delikatnej struktury naskórka. Ważny także jest wybór odpowiedniego gabinetu, gdzie używany jest profesjonalny, medyczny sprzęt, a także umiejętności kosmetologa.
Nasze włosy odrastają w różnym tempie i nie wszystkie znajdują się w takiej samej fazie wzrostu w momencie epilacji. Dlatego też potrzebujemy sesji zabiegów, aby trwale się ich pozbyć.
Zabieg epilacji nie wymaga znieczulenia. Może być on bardziej odczuwalny u osób, które mają bardzo ciemne, gęste włosy czy ciemną karnację. Jest to jednak ból o stopniu umiarkowanym, często kojarzony z delikatnym pieczeniem lub szczypaniem, a jego intensywność bardzo szybko maleje. Dodatkowo w przypadku lasera Vectus™ odczucia są minimalizowane poprzez chłodzącą końcówkę głowicy.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie sesji zabiegów jest jesień/zima. Oczywiście depilacja laserowa jest możliwa również latem, jednak należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF i nie wystawiać skóry (miejsca zabiegowego) na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Pierwsze efekty epilacji widzimy po około 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu. Włoski najpierw odrastają „normalnie”, następnie zaczyna się proces wypadania. Ważne jest, żeby w czasie wykonywania serii zabiegów zrezygnować z depilatorów, pęsety i wosku.